Drukuj

Renowacja drewnianej podłogi

Renowacja podłogi drewnianej

Podłoga drewniana co kilka lat wymaga renowacji. Codziennej użytkowanie każdej podłogi drewnianej powoduje pojawienie się na jej powierzchni rys i nierówności. Niestety, urazy mechaniczne są naturalną rzeczą i pomimo codziennej pielęgnacji nie jesteśmy w stanie im zapobiec. W przeciwieństwie do paneli, które po latach użytkowania trzeba wymienić na nowe, podłogę drewnianą można odnowić, tak, aby cieszyła nas swoim pięknem przez kolejne lata. Najczęstszym problemem i najbardziej zauważalnym jest wycieranie lakieru oraz rysy mechaniczne. Codzienne czynności powodują powstawanie nieestetycznych plam i nierówności, które odbierają naszej podłodze blask. Bardzo często uszkodzenia i przetarcia nie są takie same na całej powierzchni, najbardziej narażone na uszkodzenia są miejsca najczęściej używane. Nie ma na co czekać, aż codzienne użytkowanie podłogi doprowadzi do jej całkowitego zniszczenia, wtedy renowacja będzie dużo droższa, a może się okazać nawet, że niemożliwa! Deski, z których na skutek użytkowania zszedł lakier, są bardziej narażone na wnikanie wilgoci, co może spowodować pęcznienie drewna, a to wykluczy renowację i zmusi nas do wymiany całej podłogi. Warto w momencie, gdy wygląd podłogi przestaje nas satysfakcjonować, pomyśleć już o jej renowacji, aby uniknąć dużo bardziej kosztownej wymiany.

Jak przygotować pomieszczenie do renowacji drewnianej podłogi

Przed rozpoczęciem prac należy opróżnić pomieszczenie ze wszystkich mebli i drobiazgów, wtedy pracę renowacyjne z pewnością przebiegną szybciej. Oczywiście, jeśli nie mamy możliwości wyniesienia mebli do innego pomieszczenia, możemy ustawić je w jednym miejscu, w pokoju, w którym podłoga będzie odnawiana. Prace wykonujemy etapami, przesuwając meble. Należy pamiętać o solidnym zabezpieczeniu mebli przed kurzem i pyłem ze szlifowania. Przed przystąpieniem do prac, podłogę należy dokładnie oczyścić z kurzu i zanieczyszczeń. Sprzątanie i mycie najlepiej zrobić dzień wcześniej przed przystąpieniem do prac renowacyjnych, aby nasza podłoga solidnie wyschła.

Czy cyklinowanie podłogi drewnianej jest konieczne?

Czy każda renowacja wiąże się z cyklinowaniem? Oczywiście, że nie!  Jeśli podłoga nie jest w stanie krytycznym wystarczy miejsca przetarć przetrzeć papierem ściernym o delikatnej gramaturze, a następnie zabezpieczyć je lakierem. Może się jednak zdarzyć, że nowe pomalowane miejsca będą odbiegać od starych i  różnić się od nich kolorem. Cyklinowanie natomiast jest gwarancją jednolitego odświeżenia i renowacji podłogi na całej powierzchni.

Renowacja podłogi drewnianej krok po kroku

Do odnowienia podłogi możemy skorzystać z usług firm, które specjalizują się w renowacji podłóg drewnianych i posiadają specjalne cykliniarki. Taka firma za pomocą cykliniarki zetrze lakier i wyrówna wszystkie nierówności, następnie wycyklinowaną podłogę pomaluje odpowiednio dobranym lakierem, który zabezpieczy drewno na kolejne lata. Jednak jeśli nasze fundusze są ograniczone można  renowację podłogi zrobić samemu, ale należy się do tego odpowiednio przygotować. Do zdarcia starego lakiery można użyć szlifierki lub papieru ściernego, ale jego grubość należy dobrze dobrać w kolejnych etapach. Zaczynamy od papieru o gradacji 40, zdejmujemy lakier z płaskich desek następnie oczyszczamy zagłębienia. Zmieniamy papier na gradację 120. Szlifując, musimy pamiętać, że ucisk szlifierki musi być wszędzie taki sam, by nie powstały nieestetycznych rowki. Gdy lakier jest zdarty, podłoga ma satynowe i gładkie wykończenie a w powietrzu unosi się zapach drewnianych desek, to jest to znak, że należy całą powierzchnię oczyścić z kurzu i pyłu.  Po dokładnym odkurzeniu, przecieramy podłogę wilgotną szmatką i czekamy, aż podłoga wyschnie. Zanim przystąpimy do malowania, jeszcze raz upewniamy się, że na naszej podłodze nie ma żadnych pyłków i nieczystości.

Przed lakierowaniem i olejowaniem zaleca się położenie podkładu, który wzmocni drewno i dodatkowo usztywni  je i zakonserwuje. Dopiero gdy podkład wyschnie możemy przystąpić do kolejnego etapu, czyli lakierowania lub olejowania.

Każdy preparat dedykowany do renowacji podłogi zawiera szczegółową instrukcję jego używania, warto zapoznać się z nią i ściśle się do niej stosować. Po wyschnięciu impregnatu należy podłogę jeszcze raz odkurzyć. Olej lub lakier nanosimy szerokim miękkim pędzlem, lub wałkiem. Dokładnie rozprowadzamy preparat, tak, aby w każdym miejscu była równa powierzchnia. Lakiery do podłóg dostępne na rynku są bezzapachowe, jednak jeśli domownicy cierpią na choroby dróg oddechowych lub alergie najlepiej na okres malowania ulokować ich u rodziny. Podłogę malujemy zawsze przy otwartym oknie i dobrej wentylacji.

W zależności od pożądanego efektu po wyschnięciu możemy pokryć podłogę kolejną warstwą lakieru lub oleju. Gdy lakier na podłodze wyschnie możemy przystąpić do układania mebli i dodatków. Po ciężkiej pracy przyszedł zasłużony odpoczynek i radość z pięknej odnowionej podłogi.

Renowację samodzielną zaleca się przy podłogach wykonanych z litego drewna.  W przypadku desek wielowarstwowych zaleca się użycie maszyny do cyklinowania i skorzystanie z rad i doświadczonej ekipy, która nada deską nowe życie.