Pielęgnacja drewnianej podłogi

Pielęgnacja podłogi drewnianej w pigułce

Prawidłowa pielęgnacja wydłuża żywotność drewna. Jeśli jesteś właścicielem drewnianej podłogi musisz pamiętać o kilku zasadach, które pomimo, że oczywiste, to jednak, czasami o nich zapominamy. Po pierwsze przy drzwiach wejściowych do domu należy ułożyć wycieraczkę, która będzie zbierała drobinki piasku, które przenosimy na butach. Te drobne ziarenka mogą powodować zarysowania, co powoduje uszkodzenie wierzchniej warstwy podłogi, a tym samym niszczy drewno.
Nigdy nie zapominajcie o podklejeniu mebli filcowymi podkładkami. Zwłaszcza należy pamiętać o tym w przypadku mebli, które są często przesuwane np. stół, pufa czy krzesła. Staraj się często odkurzać mieszkanie, aby drobne ziarenka pisku nie zalegały na podłodze, ponieważ mogą ją rysować. Do odkurzania podłogi używaj odkurzacza lub szczotki z miękkim, delikatnym włosiem.

Wybieraj zawsze odpowiedni preparat do pielęgnacji Twojej podłogi.  Płyny uniwersalne nie są dobrym wyborem, nie ma świetnych preparatów do wszystkiego.  Jeśli posiadasz podłogę olejowaną wybierz preparat dedykowany do tego rodzaju podłóg, jeśli lakierowaną to do lakierowanej. Używaj tylko płaskiego mopa, delikatnie zwilżonego wodą wymieszaną z preparatem do pielęgnacji. Mop sznurkowy jest mniej dokładny niż płaski, nierównomierne rozprowadza wodę, tworząc smugi i nieestetyczne plamy.

I bardzo ważna zasada podłogę drewnianą myjemy zawsze letnią lub zimną wodą. Dlaczego? Ciepła woda szybciej odparowuje, a na podłodze zostają lepkie resztki detergentu, które tworzą nieestetyczne smugi. Gdy podłoga już delikatnie wyschnie, możemy dla lepszego efektu przetrzeć podłogę suchym mopem. W ten sposób rozprowadzimy równomiernie detergent i nabłyszczymy dodatkowo podłogę.

Pielęgnacja podłogi lakierowanej

Podłogi pokryte lakierem są stosunkowo łatwe utrzymaniu czystości. Warstwa lakieru tworzy jednolitą, gładką i twardą powierzchnię, która jest odporna na zarysowania. Najlepiej do tego rodzaju podłogi użyć płynu, który jest beztłuszczowy. Zadaniem takie płynu jest umycie powierzchni drewnianej z brudu i kurzu, ale jednocześnie stworzenie warstwy ochronnej dla lakieru.

Pielęgnacja podłogi olejowanej

Podłoga olejowana różni się w znaczący sposób od podłogi lakierowanej. Specjalny olej, którym zapuszcza się podłogę wnika głęboko w strukturę drewna i nadaje jej niepowtarzalny wygląd. Do pielęgnacji podłogi olejowanej używamy delikatnie zwilżonej i nasączonej preparatem szmatki lub mopa.  W przeciwieństwie do preparatów do podłóg lakierowanych, preparaty do pielęgnacji podłóg olejowanych posiadają w sobie substancje natłuszczające, które dodatkowo zabezpieczają drewno. Warto postarać się o prawidłową pielęgnację podłogi olejowanej, bo właśnie ten rodzaj podłogi robi największe wrażenie i pokazuje prawdziwe piękno drewna.
Obecnie bardzo często podczas produkcji podłóg drewnianych stosuję się oleje utwardzane promieniami UV, co zwiększa ich trwałość i zapewnia wytrzymałość zbliżona do podłóg lakierowanych.