Drukuj

Podłogi drewniane - na co zwrócić uwagę.

Podłogi drewniane, jak wybrać?

Na początek ważne, aby dokładnie przemyśleć, w którym pomieszczeniu znajdą się podłogi drewniane. Warto przeanalizować funkcje wszystkich pomieszczeń. To co uniemożliwia położenie podłóg drewnianych w danym pomieszczeniu to np. wilgotność powietrza. Mamy tu na myśli np. łazienki . Oczywiście można użyć w łazience drewna, ale najlepiej sprawdzą się w niej podłogi wykonane z drewna egzotycznego tj. teak, cedr, doussie, lapacho czy merbau. W kuchni wilgotność powietrza jest dużo mniejsza, dlatego nie ma przeciwwskazań do układania paneli drewnianych w aneksach kuchennych i kuchniach.

Istotny jest również kolor drewnianej podłogi, bo to właśnie on stworzy we wnętrzu  unikatowy klimat. Dlatego tak, ważnym jest dopasowanie koloru podłogi do charakteru Twojego domu, czy mieszkania. Jeśli, jesteś fanem rustykalnych wnętrz, warto wybrać podłogi drewniane, które są specjalnie postarzane, szczotkowane, co daje efekt starych drewnianych dech. Jeśli  lubisz ciepłe wnętrza w klimacie skandynawskim, to najlepiej sprawdzą się panele drewniane w kolorach ciepłego dębu. Dla fanów nowoczesnych modernistycznych wnętrz podłogi w ciemnych kolorach, będą pięknie kontrastować z połyskiem i bielą mebli. Ten aspekt to również kwestia gustu i indywidualnych preferencji. A jak wiemy o gustach się nie dyskutuje.

Przed udaniem się na zakupy należy dokładnie wyliczyć powierzchnię podłogi, dodatkowo warto założyć około 5-10% zapasu w materiale który może przydać się naszym fachowcom do różnego rodzaju przycinek.

 

Podłogi drewniane - warstwowe czy z litego drewna?

Podłogi drewniane warstwowe  to alternatywa dla podłóg wykonanych z litego drewna. Warstwowe podłogi drewniane cieszą się coraz większą popularnością, a rzesze ich fanów stają się coraz większe.
Podłoga drewniana warstwowa w przeciwieństwie do litej deski drewnianej ma konstrukcję składająca się z kilku warstw. Wierzchniej warstwy szlachetnego drewna np. dębu oraz  warstwy spodniej wykonanej z drzewa iglastego lub liściastego. Najlepiej, gdy warstwa spodnia podłogi również wykonana jest z drewna liściastego np. brzozy. Przewagą tego typu rozwiązania jest fakt, że drzewo brzozowe jest o wiele twardsze i stanowi solidną podstawę, w przeciwieństwie do miękkiego drewna iglastego. Taką właśnie konstrukcję mają podłogi drewniane GOOD WOOD.

 

Podłogi drewniane – klejone czy pływające?

Decydując się na podłogę drewnianą musimy również pomyśleć o sposobie jej montażu. Jedną z metod montażu jest ułożenie na klik, czyli tak zwana podłoga pływająca, która nie jest przytwierdzona do podłoża. Podczas takiego montażu najpierw układamy folię w celu odizolowania wilgotności od wylewki, później kładziemy maty tłumiące hałas i na końcu układamy deskę. Zaletą tej metody jest łatwość i czystość montażu oraz fakt iż bezpośrednio po ułożeniu podłoga nadaję się do użytkowania. Niestety nie jest to metoda pozbawiona wad.
Tego typu rozwiązanie jest dość głośne w użytkowaniu i nie jest zalecane na ogrzewanie podłogowe. Stabilność takiej podłogi pozostawia również wiele do życzenia.  Jeśli np. w pomieszczeniu znajdują się cięższe meble to może to powodować wybrzuszanie się podłogi.

Alternatywną metodą jest montaż deski podłogowej w systemie klejowym. Wymaga ona już bardziej fachowego podejścia i pewnego doświadczenia. W przypadku zastosowania tego rozwiązania musimy się upewnić, że wilgotność wylewki jest odpowiednia. Jeżeli nie przekracza 1,5 % możemy zacząć układanie. Najpierw stosujemy grunt, na który po wyschnięciu jest nałożony klej mocujący deski drewniane do podłoża. Stabilność takiej podłogi jest zdecydowanie większa w porównaniu z systemem pływającym. Możemy ją również stosować na ogrzewanie podłogowe.  
Ze względu na fakt iż między wylewką a podłogą drewnianą nie ma pustych przestrzeni, jest ona bardzo dobrze wytłumiona i cicha w użytkowaniu. Dodatkowa zaletą jest to iż podłogę montowaną w systemie klejowym możemy po latach cyklinować w celu renowacji co nie jest możliwe w przypadku metody pływającej.

 

Podłogi drewniane – czy można je stosować na ogrzewanie podłogowe ?

Istnieje wiele opinii, które mówią, że ogrzewanie podłogowe skazane jest na kamień i płytki, co w naszej strefie klimatycznej nie jest zbyt przytulnym rozwiązaniem.
Ogrzewanie podłogowe również dobrze współpracuje z podłogami z drewna, pod warunkiem, że będą one dostosowane do zmieniającej się wilgotności i temperatury podłogi. I tu właśnie świetnie sprawdzają się podłogi drewniane wielowarstwowe i są one zdecydowanie lepszym wyborem niż podłogi z litego drewna. 

 

Podłogi drewniane GOOD WOOD – przyjazne dla środowiska i człowieka

Do produkcji podłóg drewnianych GOOD WOOD stosujemy wyłącznie drewno pozyskiwane w lasach, które są zarządzane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz innymi wymogami, co potwierdza certyfikat FSC.

Nasze podłogi drewniane GOOD WOOD są wykonane z naturalnych surowców, wierzchniej warstwy szlachetnego dębu oraz brzozowej warstwy spodniej.

Oleje naturalne wykorzystywane do wykończenia naszych podłóg również są ekologiczne.

Drewniane odpady powstałe podczas procesu produkcji podłóg drewnianych GOOD WOOD są wykorzystywane do produkcji brykietu, co pozwala na optymalne wykorzystanie całego surowca.